2018

CINE

ARGENTINO

8. ročník Festivalu argentinského filmu v Praze

24. - 30. 10. 2019

Režie: Luis Ortega  Hrají: Lorenzo Ferro, Chino Darín, Cecilia Rot

24. 10.  |  čt 

18:30

Andílek

​

Argentinské kriminální drama o mladistvém zloději a vrahovi s dětskou tváří a blonďatými kudrnami je inspirováno skutečným příběhem Carlose Robleda Puche. Než byl dopaden, spáchal Carlos přes čtyřicet loupeží a jedenáct vražd. Stylizované retro krimi, umocněné rockovými skladbami 70. let, je zábavnou podívanou s temnými podtóny.

25. 10.  |  pá

18:30

Režie: Benjamín Naishtat  •  Scénář: Benjamín Naishtat  •  Hrají: Darío Grandinetti, Andrea Frigerio, Alfredo Castro, Diego Cremonesi, Claudio Martínez Bel, Mara Bestelli, Rudy Chernicoff, Rafael Federman

Rudá

​

V polovině sedmdesátých let vstoupí neznámý muž do restaurace provinčního města a napadne uznávaného advokáta Claudia. Místní se postaví za Claudia a neznámý muž je z restaurace vyhozen. Později v noci se pak muž pokusí brutálně se pomstít na Claudiovi a jeho manželce Susaně. Claudio se posléze vydá na cestu jež vede ke smrti, k tajemstvím a záhadám. Není však cesty zpět.

Režie: Paolo Giorgelli  •  Scénář: María Laura Gargarella, Pablo Giorgelli  •  Hrají: Mora Arenillas, Mara Bestelli, Diego Cremonesi

25. 10.  |  pá

20:45

Neviditelná

​

Příběh sedmnáctileté dívky Eli, která přes den studuje na gymnáziu a večer pracuje na veterinární klinice. Když zjistí, že je těhotná, snaží se dále pokračovat v každodenní rutině, její svět se ale hroutí. Má strach a uvědomuje si, že ať se rozhodne jakkoliv, není cesty zpátky. Citlivý, realistický a smutný příběh mladé dívky, která se musí vyrovnat s těhotenstvím v zemi, kde je potrat nelegální.

Režie: Gastón Duprat  •  Scénář: Gastón Duprat  •  Hrají: Guillermo Francella, Luis Brandoni, Raúl Arévalo, Andrea Frigerio

26. 10.  |  so

18:30

Mé mistrovské dílo

​

Režisér Andrés Duprat (autor scénářů k filmům Vážený občan a Muž od vedle) nám přestaví dva protagonisty, kteří jsou ve všem radikálně odlišní. Šarmantního, kultivovaného a zároveň bezohledného galeristu Artura a zchudlého a zcela asociálního malíře Renzu. Artur chce z přátelství uskutečnit šílený nápad a oživit tak Renzovu kariéru. Filmové dílo o umělecké tvorbě a podstatě přátelství charakterizují napětí, drama, emoce a humor.

Režie: Adrián Caetano  •  Scénář: Adrián Caetano, Nora Mazzitelli  •  Hrají: Leonardo Sbaraglia, Daniel Hendler, Erasmo Olivera

26. 10.  |  so

20:30

Druhý komplic

​

Úředník Certati, postava v tomto thrilleru, právě přišel o místo. Přijíždí do městečka Lapachito v provincii Chaco, aby pochoval svou matku a bratra, kteří jsou oběti vraždy. Místní boss Duarte mu nabídne pomoc s pohřbem a zároveň možnost, jak získat peníze od pojišťovny. Stačí spáchat několik nezákonných skutků. Výsledek je však zničující.

Režie: Lucrecia Martel  •  Scénář: Lucrecia Martel  •  Hrají: Daniel Giménez Cacho, Matheus Nachtergaele, Juan Minujín, Lola Dueñas, Rafael Spregelburd, Daniel Veronese, Vando Villamil  •  Kamera: Rui Poças

27. 10.  |  ne

19:30

Zama

​

Na sklonku 18. století čeká důstojník španělské koruny ve vzdáleném koutě státu, kterým by mohla být Paraguay, na dopis od krále, který by měl posvětit jeho přesun na lepší místo z města, v němž uvízl. Situace je však choulostivá. Musí se ujistit, že před svým přemístěním nic nepokazí. Je nucen poslušně přijímat každý úkol od střídajících se guvernérů, kteří sem postupně přicházejí a zase mizí, zatímco on stále zůstává. Léta ubíhají a dopis od krále nepřichází. Když si Zama uvědomí, že je vše ztraceno, přidává se ke skupině vojáků, kteří jsou v patách nebezpečnému banditovi.

Režie: Juan Vera  •  Scénář: Daniel Cúparo, Juan Vera  •  Hrají: Ricardo Darín, Mercedes Morán, Claudia Fontán, Andrea Pietra, Luis Rubio, Jean Pierre Noher, Claudia Lapacó, Chico Novarro, Andrés Gil, Norman Briski, Juan Minujín, Gabriel Corrado, Andrea Politti

28. 10.  |  po

18:00

Nečekaná láska

​

Marcos a Ana mají pocit, že po 25 letech manželství nejsou schopni překonat existenční krizi a rozhodnou se pro rozvod. Nový život je pro oba plný překvapení a zpočátku jsou jím nadšeni. Postupně se ale život svobodné ženy stane pro Anu monotónní a pro Marca jako svobodného muže se promění ve zlý sen.

28. 10.  |  po 

20:15

Režie: Luis Ortega  Hrají: Lorenzo Ferro, Chino Darín, Cecilia Rot

Andílek

​

Argentinské kriminální drama o mladistvém zloději a vrahovi s dětskou tváří a blonďatými kudrnami je inspirováno skutečným příběhem Carlose Robleda Puche. Než byl dopaden, spáchal Carlos přes čtyřicet loupeží a jedenáct vražd. Stylizované retro krimi, umocněné rockovými skladbami 70. let, je zábavnou podívanou s temnými podtóny.

Režie: Damián Szifron  •  Hrají: Rita Cortese, Ricardo Darín, Darío Grandinett

29. 10.  |  út

16:30

Divoké historky

​

Specialista na demolice, kuchařka a číšnice v prázdnotou zejícím motorestu, blazeovaný manažer na nehostinném venkově, pár novomanželů na opulentní svatbě, milionář s harmonickým vztahem nejen ke svým blízkým, ale i ke svým zaměstnancům... Seznamte se s hrdiny šesti povídek scenáristy a režiséra Damiána Szifróna. Normální lidé s životy, které se neliší od našich, avšak pouze do okamžiku, než všednodenní situace, drobná nespravedlnost, která běžně na světě naštve miliony lidí, setře z jejich tváří konformní masku normálnosti. Nervy přetečou a hranice dobrých mravů je překročena rychlostí rozzuřeného zvířete. Divácký hit letošního Cannes, koprodukovaný bratry Almodóvary, je černá povídková komedie o šesti podobách pomsty a o rozuzleních, nad kterými může zůstat rozum stát. Sáhněme si ale do svědomí – vždyť ztratit kontrolu může být tak příjemné.

30. 10.  |  st

18:30

Režie: Artemio Benki

Sólo

​

Sólo je lyrický dokument o samotě a návratu do života. Martín Períno je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu El borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém ústavu jižní Ameriky. Dřívější dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace nyní hledá způsob jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě ENFERMERIA. Sólo vypráví výjimečný, ale univerzální příběh o posedlosti dokonalostí a tvorbou, o evoluci člověka, který čerpá sílu ze své zranitelnosti.